Carey Mulligan

Vielä ei ole kirjain, että henkilö, voit olla ensimmäinen kirjoittaa avoin kirje suomalainen Carey Mulligan.





Sinulle ilmoitetaan sähköpostitse vastauksista kirjeen. Kirjeet sisältävät sähköpostiosoite kelpaa, liikaa kirjoitusvirheitä, herjata tai kommentteja laista poistetaan.

Carey Mulligan, 0 avoimet kirjeet

Tietoja Carey Mulligan
Carey MulliganParhaan naispääosan BAFTA-palkinto



Ehdokkuudet



Parhaan naispääosan Oscar-palkinto
Parhaan naispääosan Golden Globe -palkinto



Carey Hannah Mulligan (s. 28. toukokuuta 1985) on englantilainen näyttelijä. Ensimmäinen elokuva, jossa Mulliganin näytteli oli vuonna 2005 julkaistu Ylpeys ja ennakkoluulo.
Mulligan näytteli pääroolia draamaelokuvassa An Education, josta hänet palkittiin parhaan naispääosan BAFTA-palkinnolla. Mulligan oli ehdolla samaisesta roolisuorituksesta myös parhaan naispääosan Golden Globe -palkinnon ja Oscar-palkintoon. An Education -elokuvan jälkeen hän näytteli elokuvissa Brothers ja The Greatest. Mulligan näytteli myös kahdessa vuonna 2010 ensi-iltansa saaneessa elokuvassa, Wall Street: Money Never Sleeps ja Never Let Me Go.

Mukaan Wikipedia.Automaattinen kuvan.

Carey Mulligan elokuvan Elokuvat.Kiao Näyttelijä seuraavissa elokuvissa:

Julkkikset > C > Carey Mulligan